close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 16 lutego 2017

  28 lutego 2017 r. o godz. 16:30 w holu kina „Białoruś” (Brześć, ul. Sowiecka 62) odbędzie się wernisaż wystawy „Polska. Architektura”. Gość wernisażu, historyk sztuki Jerzy S. Majewski (Warszawa) wygłosi prelekcję o architekturze (w języku rosyjskim).

  Architektura w Polsce przeżywa rozkwit. W ostatnich latach zrealizowano wiele znaczących budowli publicznych – muzeów i sal koncertowych, obiektów sportowych, budynków dydaktycznych. Finansowane ze środków państwowych, samorządowych oraz wspomagane dotacjami Unii Europejskiej, projektowane przez znakomitych, wybranych w wyniku konkursów architektów, stają się symbolami współczesności nie tylko w skali lokalnej czy krajowej, lecz także w wymiarze międzynarodowym. Najlepszym tego przykładem jest budynek filharmonii w Szczecinie, który w 2015 roku zyskał najważniejszą europejską nagrodę - European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award.

   

  W celu prezentacji nowoczesnej polskiej architektury wybrano 24 nowo zbudowane lub zrewitalizowane obiekty. Oprócz budowli i przestrzeni publicznych są tu biurowce i zabudowa mieszkaniowa. Każdy z obiektów został sportretowany przez najlepszych polskich fotografów architektury. Zdjęcia ukazują wyjątkowość budowli, unikalność formy, wielowarstwowość koncepcji, będącej efektem pracy wielu twórców: projektantów, budowniczych, artystów, inwestorów.

   

  Wystawa poświęcona jest współczesnej architekturze, jednak teraźniejszość wyrasta z przeszłości i zmierza ku przyszłości. Architektura nie istnieje w pustce, powstaje w historycznym i kulturowym kontekście. Dopiero na tym tle widać jej osiągnięcia i znaczenie – funkcjonalne, społeczne, symboliczne. Dlatego na wystawie pojawiają się wyjątkowe fotografie reportażowe oraz szkice i rysunki, ukazujące wybrane budowle w kontekście ważnych dla Polski, historycznych wydarzeń, często przypominając o działalności wybitnych osobistości, którym są dedykowane. Umieszczone na poszczególnych planszach cytaty przywołują ważne dla historii Polski chwile oraz idee wybitnych, powszechnie znanych polskich twórców. Ma to na celu wywołanie skojarzeń, pobudzenie wyobraźni zwiedzających, umiejscowienie architektury w kontekście szeroko rozumianych uwarunkowań kulturowych w jakich powstaje, stwierdza Ewa P. Porębska, kuratorka wystawy.

   

  Architektura to dziedzina specjalistyczna, ale jej ocena należy przede wszystkim do użytkowników. Dlatego pisarka Sylwia Chutnik stworzyła architektoniczne „opowiadanie” o wystawie. „Architektura to emocje” – twierdzi autorka specjalnego literackiego aneksu do ekspozycji.

   

   

  Wystawa przygotowana przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, miesięcznik „Architektura-Murator”, zorganizowana przez Konsulat Generalny RP w Brześciu, Instytut Polski w Mińsku i KUP „Brestoblkinowideoprokat”.

  Jako organizatorzy mamy nadzieję, że architektura w Polsce nie pozostanie Państwu obojętna. Zapraszamy!

  Wystawa potrwa do 30 kwietnia 2017 r.

  BRAMA POZNANIA – ICHOT W POZNANIU photo Jakub Cer
  BUDYNEK BIUROWY ERICPOL W ŁODZI photo Piotr Piątek
  BUDYNEK BIUROWY PIXEL 1 W POZNANIU photo Juliusz
  CENTRUM INFORMACJI NAUKOWEJ I BIBLIOTEKA AKADEMIC
  CENTRUM KULTURALNO-KONGRESOWE JORDANKI W TORUNIU
  CENTRUM NAUKI KOPERNIK W WARSZAWIE photo Marcin C
  DWORZEC GŁÓWNY PKP photo Juliusz Sokołowski
  EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI W GDAŃSKU photo
  MIĘDZYNARODOWE centrum kongresowe w Katowicach ph
  MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH POLIN W WARSZAWIE
  polska-architecture-cricoteka-M
  polska-architecture-narodowe-forum-muzyki-fot-arc
  polska-architecture-nowe-muzeum-slaskie-fot-archi
  polska-architecture-teatr-szekspirowski-fot-archi
  terminal pasażerski portu lotniczego w świdniku p

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: